Zobacz wizualizację
Wersja językowa polski english mapa strony
Aktualnie znajdujesz się na:Strona głównaAktualnościTo dla nas ważne - podpisaliśmy umowę z AGH!
NEWS:

Aktualności

1384768679_WP_20131115_006.jpg

To dla nas ważne - podpisaliśmy umowę z AGH!

dodano dnia: 2013-11-18 10:57:59
Przed kilkoma dniami podpisano w Krakowie umowę o współpracy tamtejszej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica z Inkubatorem Technologicznym w Stalowej Woli.

 Dla ośrodka w Stalowej Woli  jest to bardzo ważny krok umożliwiający wspólne działania z jednym z wiodących ośrodków naukowo-dydaktycznych w kraju. Na AGH studiuje 37 tys. studentów. Celem podejmowanej współpracy jest wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego Akademii, jej potencjału i pozycji dla dalszych przedsięwzięć służących dobru stron. Umowa między partnerami podpisana została przez prorektora AGH Prof. dra hab. inż Tomasza Szmuca oraz prezesa zarządu ITSTW Cezarego Kubickiego. Na jej podstawie podejmowana będzie współpraca w zakresie kształcenia i dokształcania studentów oraz pracowników, jak też prowadzenia badań w ramach wspólnie pozyskiwanych środków. Obaj partnerzy będą sobie wzajemnie udostępniać aparaturę w ramach współrealizowanych badań i projektów badawczych oraz udzielać partnerowi wsparcia w ramach studenckich praktyk czy też wspólnych projektów.

 „-Możliwości i dorobek AGH  będą istotnym wsparciem dla naszych działań, zwłaszcza tych związanych z projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi  w naszym Laboratorium oraz Laboratorium Międzyuczelnianym, w Stalowej Woli. Stalowa Wola i nasz Inkubator dysponują także nie mniej atrakcyjnymi walorami . Jesteśmy stałym  partnerem ponad 100 przedsiębiorstw produkcyjnych z branży maszynowo-metalurgicznej, i nie tylko. To jest rzecz bardzo istotna. Dla każdej uczelni, także dla AGH” – komentuje to zdarzenie prezes Inkubatora Cezary Kubicki.

ITSTW  jest ośrodkiem Innowacji, który od ponad 2,5 lat wykracza poza ramy samego tylko pobudzania technologicznie zaawansowanej przedsiębiorczości. Z dobrym efektem stara się także oddziaływać na rozwój technologiczno-produktowy działających w regionie firm branży maszynowo-metalowej. Sprzyja temu bogate w nowoczesne urządzenia wyposażenie obróbcze i pomiarowo-laboratoryjne Inkubatora. Dzięki niemu przedsiębiorstwa Stalowej Woli  i regionu uzyskały dobrą podstawę i partnera do własnych projektów badawczo-rozwojowych. Inkubator od powstania realizuje w praktyce swej pracy zamysł, zgodnie z którym sama inkubacja przedsiębiorczości, bez wpływania na rozwój otoczenia przemysłowego nie gwarantuje gospodarczego skoku do przodu. Nowe firmy nie powstaną w otoczeniu martwym, biernym. Stąd wynika współpraca Inkubatora z licznymi przedsiębiorstwami przemysłowymi. Dzięki temu ITSTW jest nie tylko instytucją otoczenia biznesu ale także firmą ściśle z przemysłem kooperującą. Współpracujemy także z dobrym skutkiem z  uczelniami i ośrodkami naukowo-dydaktycznymi. AGH jest naszym kolejnym partnerem, po uczelniach rzeszowskich: WSIZ i Politechnice Rzeszowskiej oraz  Instytutach Lotnictwa i Ekonomicznym w Warszawie.

O konkretach współdziałania rozmawiano już w czasie podpisywania umowy. Prof. dr hab.inż. Stefan Szczepanik, inicjator tego porozumienia ze strony AGH podkreślał duże szanse na znaczące efekty współdziałania w zakresie praktyk studenckich w stalowowolskim ośrodku przemysłowym. Z kolei Pani dr hab. inż. Agnieszka Kopia , prodziekan Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej powiedziała, m.in.: „-Ta umowa znacznie poszerza naszą ofertę dla studentów i pracowników, bo pomimo b. dobrego wyposażenia AGH  - wieloma pozycjami sprzętu, maszyn i aparatury nie dysponujemy. Są one natomiast dostępne w Stalowej Woli”. Warto wspomnieć, że już w I kwartale 2014 front współpracy może się znacząco poszerzyć w efekcie zakończenia instalacji w Stalowej Woli urządzeń i aparatury  Laboratorium Międzyuczelnianego; zadanie to jest realizowane przez Gminę Stalowa Wola przy współfinansowaniu z PO Rozwój Polski Wschodniej.

Wspomniani wyżej pracownicy naukowi AGH będą koordynatorami wynikającej z umowy współpracy AGH z ITSTW.

 

powrót